Zákonyi Botond

Miért horgászok? Mit jelent nekem a horgászat?

 

Új oldal készítés, közös munka, egy sor kérdésben egyeztetések és szerkesztői oldalról egy kicsuszott dupla kérdés.  Miért horgászol? Mit jelent neked a horgászat?  Íme Boti  válasza..

Aladárnak

Z copyJó lenne valami frappánsat írni a horgászatról, erről a fura szenvedélyről, amelynek százezrek hódolnak országszerte. Nem beszélve a világ többi horgászáról. Férfimulatságról van szó, ezúton is illesse tisztelet és hódolat azokat a hölgyeket, akik csatlakoztak hozzánk, de az arány a férfiak javára meggyőző a számok tükrében. Az nem lehet, hogy a világ horgászó férfiai mind azon vannak, hogy tudják a csíkot elhúzni otthonról pecázás ürügyén. Már a feltételezés is sértő, bár lehet benne pici igazság.

A férfitársadalom horgászó része természetjáró, természetszerető, zsákmányszerző, sportnak hódoló, a társas együttlétet kedvelő, elkötelezett halfogyasztó, aki tudja, hogy a halban lévő magas minőségű Omega-3 zsírsavak a legjobb étrend kiegészítők. E tudás birtokában vigyáztak magukra a Covid járvány idején, példamutató bátorságot tanúsítva ültek ki megfelelő távolságra egymástól a vízpartra, oly ambiciózusan, hogy még azok is horgászengedélyt váltottak, akik korábban csak orvhorgászként hódoltak e nemes szenvedélynek. A közösségi életet példamutató fegyelmezettséggel élik. Ez egyáltalán nem merül ki a különféle röviditalok, sörök, párlatok mértéktelen fogyasztásában, hanem a tervezés, a halbeszerzés, haltelepítés, a törpeharcsa invázió elleni harchoz ad méltó helyszínt még akkor is, ha az épület falára az van kiírva, hogy Kocsma, Betérő, Búfelejtő, Taknyos Varjú és még hosszan sorolhatnám.

A vízparton üldögélő vagy cserkelő horgászokról kevesen tudják, hogy mindannyian járatosak az ichtiológia, a halbiológia, a halélettan, a haltenyésztés tudományában, a horgászvizsga tudnivalói számukra olyan magától értetődő ismeret, ami kizár mindenféle huncutságot, amin a halőr esetleg fennakadhat. A nagy küzdők közé tartoznak, lásd horgászversenyek, egy hetes állandó ébrenlét, de lehet több is. Horgásztúrák a világ ismeretlen vad vizein, kellő jártasság a vízparti gasztronómiában és még hosszan sorolhatnám.

Rövidre fogva: A horgászat ősi formája a táplálékszerzésnek, mely horgászbot, zsinór és horog segítségével történik, célja a hal kifogása, zsákmányolása egy adott halgazdálkodási vízterületből. Mindez így elmondva pofonegyszerű, de a horgászélet azért lényegesen bonyolultabb. Hogy miért szeretek horgászni, hogy miért jó horgásznak lenni, arra már született válasz 430 évvel ezelőtt Izaak Walton tollából. A tökéletes horgász című. Előjáróban annyit, hogy könyvet a kiadások számában csak a Szent Biblia előzi meg!  A könyv választ ad arra, hogy mi végre vagyunk mi a földön, hogyan lehetséges, hogy népvándorlások, véres forradalmak, világháborúk, migráció okozta sokkok, klímaváltozások ellenére csak gyarapodunk, ülünk a vízparton vagy a csónakban és várunk, hogy életünk halát megfogjuk (a sok hétköznapi mellett).  A könyv ki tudja hányadik kiadása még 2000 októberében került a kezembe, melynek előszavát Podmaniczky Szilárd barátom írta. Részlet az előszóból:

„De ha szavait jól értem, nem is annyira a szegénység tisztító erejére buzdít, mint inkább arra, hogy az ember lelki és testi egészségének elnyerésére kivált alkalmas a horgászat, lévén ott részévé válhatunk a természet egységének, és a kapásszünetek meditatív alaphangulatában lelkünk nyugvópontra találhat. Amint könyvében rátér a különböző halak horgászatára, mindannyiunknak szolgál dokumentumokkal arról, hogy mostani csalizási technikáink és halfogási trükkjeink milyen ősiek, s ez is bizonyítja a halfogás azon alázatát, amely szerint mindenben a halak természetéhez kell igazodnunk, a halak természeténél pedig aligha találhatunk ősibbet, ha a horgászat lényegét firtatjuk. Mindazonáltal lenyűgözött az a tudás, amellyel ön horgászfelszerelését kezeli, s az a maitól eltérő szemlélet, amelynek alapja, hogy felszerelésének minden porcikáját maga, saját kezűleg készíti. Biztos vagyok benne, hogy jókat kacagna, ha ma betérne egy horgászboltba, és megszemlézné, mennyi ezerféle mütyür várja készen a horgászt, hogy már azt sem tudja, hogyan is fogjon halat. Ennek oka minden bizonnyal az eltelt három és fél évszázadban keresendő, amely alatt ezerszám dolgoztak ki ravaszabbnál ravaszabb holtbiztos horgász trükköket, de hisz tudja ön is, minden holtbiztos tipp csak akkor lesz az, ha általa halat is fogunk-egyszer, aztán meg egészen máshogy. És könyvében igen tetszetős számomra, hogy kijelentéseit ezzel a mértéktartással adja közre, s tudása inkább szeretetre méltó és barátságot szül, mintsem a tudás gőgös és gőzös hagymázát. És ezt éreztem minden szavában, melyhez képest méltóbbat nem tehetek, minthogy így a nagy időket fölölelő távlatokból mélységes horgászszeretettel és tisztelettel gondoljak önre, s ígéretet tehetek, az ön szellemében adom tovább a természet bennünk élő szavait.”

Én sem mondhatok mást e remek előszóból kivett idézet után.  A válaszom a szerkesztő kérdésére, hogy miért horgászom, mit jelent nekem a horgászat? Ugyanazt, mint 430 évvel ezelőtti horgász számára, a kikapcsolódás az együttlét a halfogás alkalmi örömét és még többször a természetben járás termékeny magányát, amiből időnként szórakoztató, élvezetes, alkalmanként talán maradandó olvasmány születik.

                                                                                                                                                                                                        Zákonyi Botond

Az oldal sütiket használ a jobb felhasználói élmény érdekében.